2019. április 28., vasárnap

Azt hogyan is érted?


Fontosak a szavak definíciói

Nemrég kaptam meg e-mailben a Sipos Ete Álmos református lelkész előadása alapján elkészült „Homoszexualitás keresztyén szemmel. Bűn-e vagy betegség?” című cikket, biztos azt gondolta a küldő, hogy örülnék neki. Igaz, hogy 20 évvel ezelőtt elhangzott, tehát egy bizonyos mértékű tudatlanságtől el kéne tekinteni, de valóban néhány nagyon meggondolatlan állítás szerepelt ebben az un. ismeretterjesztő anyagban.

Egy bizonyos mondatot szeretnék ebből kiragadni, és néhány gondolatot hozzáfűzni. Így hangzik: „Bár az AIDS robbanásszerű terjedése okozta félelem, és a
homoszexuálisok között nagyobb gyakoriságot mutató pedofília ténye, és a vele
szemben fellobbanó társadalmi harag bizonyos mértékig fékező erőnek
bizonyult, bőven igyekezett ezt ellensúlyozni az a propaganda, mely a
homoszexuálisok számát jelentősen eltúlozva akarja megnyerni az ifjúságot.

Kiakadtam, haragudtam, megnyugodtam… Aztán, azon gondolkodtam, hogy mennyire fontos megérteni azokat a szavakat, amiket használunk. Az minden területen így van, például, a teológiai vitákban is előfordul, hogy a különféle keresztény irányzatok ugyanazokat a szavakat használják, de teljesen más jelentéssel. Például, a katolikusok, a reformátusok és Joseph Prince követői mind másképpen értik a kegyelem fogalmát. Ha ezt nem tudjuk, akkor mindenképpen félreértjük azt, amit a másik mondott.



Ennek tisztázása érdekében hadd értelemezzek itt egy pár fontos szót, ahogyan használják, akár a szakirodalomban is:

Homoszexuális / meleg / saját neméhez vonzódó egyén (angolul: homosexual / gay / same sex attracted): valaki, aki érez szexuális, romantikus vonzódást a saját neméhez, ahogyan a többség a másik nemhez, független az ebből potenciálisan adódó gyakorlattól.

Biszexuális: valaki, aki mindkét nemhez érez olyan vonzódást, tehát az SNV (saját neméhez való vonzódás) kifejezés erre is utalhat.

Heteroszexuális (angolul: straight): valaki, aki a másik nemhez érez vonzódást.

Leszbikus: egy homoszexuális nő/lány.

Szexuális orientáltság: LMB vagy H (vagy a többi, amibe nem megyünk bele itt), vonzódásra vonatkozik, gyakorlatra nem.

Transznemű (angolul: transgender): valaki, aki úgy érzi, hogy nem megfelelő testben született, és vágyik arra, hogy a másik nemhez tartozzon, ellentéttel a ciszneművel, aki olyan értelemben jól érzi magát a bőrében. Ez a nemi identitászavar (gender dysphoria) nem függ össze a szexuális orientáltsággal, vagy nem föltétlenül. Elképzelhető, hogy egy heteroszexuális lány átváltoztatja magát, és meleg fiú lesz belőle. Ezzel nem foglalkozik a blogom, megemlítem itt, a teljesség kedvéért.


Interszex: ez se nem gender, se nem szexuális orientáltság kérdése, hanem genetikai vagy fejlődési rendellenesség. Ez lehet, többek között, Klinefelter-szindróma (XXY), Swyer-szindróma (XY de női testtel). Ez bonyolult, nem megyek bele itt.

Queer: átfogó fogalom azokra, akik nem ciszneműek és/vagy heteroszexuálisak.

Pedofil: valaki, aki vonzódást érez a kamaszkor előtt álló (kb. 10 év alatti) gyermekekhez, független a gyakorlattól.

Hebefil: valaki, aki vonzódik kamaszkori (kb. 11-14 éves) gyermekekhez.

(a fönti kettő nem tartozik az LMBTQ+ közösséghez)

Teleiofil: valaki, aki felnőttekhez vonzódik.

Most a gyakorlatra nézve:

Férfiakkal szexelő férfi (angolul: MSM, men who have sex with men): eléggé egyértelmű a jelentése, az egyén lehet meleg, biszexuális, vagy bizonyos körülmények között – börtönben, katonaságnál – akár heteroszexuális is.

Gyermekmolesztáló (angolul: child molester, child abuser):

A fentiek fényében, tehát „ a homoszexuálisok között nagyobb gyakoriságot mutató pedofília ténye” egyszerűen értelmetlen. Mintha azt mondaná, hogy: az almák között nagyon sok olyan található, amely szintén narancs. A homoszexuális vonzódik a felnőttekhez, a pedofil, viszont, a gyermekekhez. A kettő nem ugyanaz: annyi.

Ha úgy érti a szerző, hogy gyermekmolesztáló, viszont, ez nem felel meg a valóságnak.

A lent linkelt „Tények a homoszexualitásról és a gyermekmolesztálásról” című cikk:


elég hosszú és sok szakirodalmat, tudományos kiadványt, kutatást elemez, amely megvizsgálja a homosexualitás és a gyermekmolesztálás közötti összefüggés kérdését. A következő következtetésre jut:

A tapasztalati kutatás nem mutatja ki, hogy a meleg vagy a biszexuális férfi nagyobb gyakorisággal molesztálja a gyermekeket, mint a heteroszexuális férfi. Ez nem azt jelenti, hogy a homoszexuális és biszexuális férfiak soha nem molesztálják a gyermekeket. Viszont semmilyen tudományos alapja nincsen annak az állításnak, hogy nagyobb valószínűséggel teszik ezt, mint a heteroszexuális férfiak. Ahogyan megmagyaráztuk, sok gyermekmolesztálót egyáltalán nem jellemzi a felnőttek iránti szexuális orientáció; fókuszálnak a gyermekekre.



A lényeg az, ha a keresztény egyház akarja elérni az LMBTQ+ közösséget az evangéliummal, és szerintem az lenne a feladata, akkor az olyan hamis információ terjesztésével sokkal többet árt, mint segít.

Mit gondoltok? Túlreagáltam? Írjatok kommentet!

2019. április 22., hétfő

John coming-out-ja

Egy amerikai segéd pásztor, akinek annyi bátorsága van, hogy nyíltan beszéljen a melegségéről.

For my English speaking readers, an American youth pastor, who had enough courage to come out to his church:


There is nothing wrong with admitting who we are, in the right environment, if the Lord leads.

2019. április 20., szombat

Visitor statistics

I am really curious as to why I am getting so many visitors, or at least hits, from Russia and Ukraine. If anyone would like to tell me or inform me then write a comment or send an email: lgbthope@vekker.eu
Kíváncsi vagyok, miért kapok annyi látogatót Oroszországból és Ukrajnából. Ha tud valaki magyarázatot erre, írjon kommentet, vagy küldjön e-mailt a fenti címre.