2019. május 26., vasárnap

Rendbontás

Az egyházban levő LMB/SNV emberek értéke: Rendbontás

írta Thomas Pugh, 2019. április 29.

Könnyű és magától értetődő dolog lenne, ha elkezdenénk beszélni az egyházban levő LMB/saját neméhez vonzódó emberek nehézségeiről, amelyből sok van. Vagy talán valamit a reparatív terápiáról, vagy a meleg házasságról? A terminológia eléggé vitás témának tűnik ezen a területen, miert ne kezdjünk ott?

De nem, szerintem fontos lenne az Egyházban levő LMB/SNV emberek értékével kezdeni. Vagyis, gondoljunk arra, hogy mit nyer az Egyház, ha jót tesz a benne levő saját neméhez vonzódó emberekkel. Milyen előnye lenne a tágabb királyságnak, mikor boldoguló LMB/SNV keresztények vannak a közösségeinkben?

Rendbontás


Szexuális kisebbségek és a Keresztény Egyház – két jobban megosztott csoportot nehéz lenne megtalálni a mai nyugati világban. Az utóbbi évtizedek kemények voltak az összes érintett számára. Mindenki legalább egy kicsit sérültnek érzi magát az alapok elmozdulásától. A gyors tempójú társadalmi változás készületlenül talált bennünket, és ez folytatódik is fog.


Néhány kultúránkbeli központi fogalmat (házasság, nem/gender, stb.) drámai módon átértelmeztek. Bizonyos értelemben jó dolog ez, abból a szempontból, hogy most már biztonságosabb a kultúra azok számára, akik történelmileg igazán támadhatóak voltak, az uralkodó elképzelések miatt. Őszintén, még sokkal többet kell tenni ezen a területen. Ugyanakkor, ettől a nagy felfordulástól nem várhatunk csupa pozitív következményeket mindenki számára. Ahogyan én látom, ennek az egyik szerencsétlen eredménye azt, hogy polarizálódott a szexuális kisebbségek és a kereszténység közti viszony.
Természetesen, ez a boldogtalan viszony már egy jó ideje megelőzte a meleg házasságról szóló vitát, mégis a tárgyaló asztal közepén állt. Ez a beborító, vitás jogszabály [a meleg házasság megengedélyezése – ford.] a közönség elé is hozta ezt a megoszottságot. Senki nem kell megmagyarázni az LMB+ közösség és az Egyház közti viszonyt, már érzelmi színten érzékeljük, akkor is, ha nem nagyon figyeltünk oda – újra és újra megerősödött a helyzet. Ha nem tudjuk miről van szó, keressük a neten a nyilatkozatokat.
Meggyőződésem és tapasztalatom szerint, olyan embereknek, akik mind melegnek, mind kereszténynek vallják magunkat, lehetőségük van ezt az aggresszív távolságot hatékonyan lerombolni. Kényelmetlen kihívást jelentünk a keresztények és a melegek ábrázolásának egyaránt.
Ha a keresztények túlnyomórészt gyűlölettel és elnyomással viszonyulnak az LMB emberekhez, akkor mennyire értékes lehet az a magát-nem-gyűlölő, saját neméhez vonzódó keresztény, aki eléggé biztonságban és szeretve érzi magát az Egyházban, hogy a belső valóságának erről a részéről tudjon nyíltan beszélni?
Ha a házasság és a szűkebb család bálvánnyá vált a gyülekezeteinekben, akkor mennyire fontos az az egyedülálló, meleg keresztény, aki emlékezteti az Egyházat az aldozatról, a várakozásról és a közösségről szóló központi evangéliumi igazságra? És ha a szexet már megistenítették a nyugati kultúrában, ez a fajta ember bizonyságot tesz arról, hogy a szexuális mánián, zűrzavaron, jogosultságon kívül, mi az ami teljes és emberséges.
Az LMB/SNV keresztény gyakran a kultúránkban legelterjettebb felfogások közötti kereszttüzében találja magát: a heteronormatív felfogas kontra az általában együtt járó szexuális felszabadulás és a nem-illeszkedő gender felfogás. Jobb kontra bal. A progressív és a konzervatív. A rövidség érdekében, nem megyek ezekben a felfogásokba, a címszavak már sokat árulnak. Szerintem, mindkét oldal hasznos, valamint haszontalan dolgokat nyújt. Egy dolog viszont biztos, hogy éles konfliktusba kerültek a modern világunkban.
Az a helyzet, azonban, hogy az egyedülálló, tartókodó meleg keresztény nagymértékben hiányzik ebből a képből. Éppen most kezdünk magunknak történetet kifaragni, amivel azonosíthatjuk magunkat, és hozzánk hasonlókkal találhatunk koalíciót és szolidaritást. Mivel zöldfülü közösség vagyunk még, lehetőségünk van arra, hogy a történetünk az evangéliumról szóljon. Az evangélium történetében részt venni sokkal jobb, mit azokban a felfogásokban, amelyek hajtják a kulturális párbeszédet, és osztalékot fizetnek a médiának.
Lehetőségünk van odaállni a közepébe, felemelni a kezünket, és félbeszakítani az árnyalatosság hiányát, amely a társadalmunk megosztottságához vezetett.
A létezésünk kialakuló ténye által, sokat mondunk a leegyszerűsített állítások ellen, amelyeket egymásnak dobálják a mi-és-ők arénájában. Bekapcsoljuk a villanyt, kinyitjuk az ablakot olyan szobában, ahol az emberek izzadnak, huzzák a viszkető gallérját, és vitatkoznak a vetületével a sötétben.
Mindennek folytán, lehetőségünk van arra, hogy pozitív irányba valtoztassuk meg a kultúrát.

(Ezt a cikket írta Tom Pugh, az Integrate Project alapítója)

2019. május 24., péntek

Öngyilkosságra gondolva

Sok meleg kereszténytől hallottam, vagy olvastam, hogy volt egy olyan időszak az életében, mikor azt gondolta, hogy az öngyilkosság lesz az egyetlen megoldás számára. Velem is így történet, sok évvel ezelőtt. A következő bejegyzést írt egy fiatal srác egy Facebook oldalon, tavaly ősszel, iskolakezdés előtt:


»Ma életemben először komolyan gondolkodtam azon, hogy öngyilkos leszek.
Feküdtem az ágyban, próbáltam elaludni, és csak az forgott a fejemben, hogy jövő hónapban visszamegyek főiskolára. Egy másik keresztény főiskolára fogok járni, és azon gondolkodtam, hogy mi lesz ha még több évet pazarlok el azért, mert kénytelen leszek ott hagyni az iskolát, úgy, mint múltkor, mert kiderül, hogy vonzódom a saját nememhez? Aggódok, mert megint egyedül leszek barátaim nélkül. Aggódok, mert új szobatársaim lesznek, a velejáró küzdelmekkel együtt. És az ágyban feküdve, megrémültem attól, hogy megint nem lesz az egészből semmi.


Most későn fönt vagyok, és próbálom a figyelmemet elvonni, mert nem akarok újra egyedül lenni a gondolataimmal. Félórán át az öngyilkosság tűnt az egyetlen lehetőségnek, mielőtt újra vettem uralmat a gondolataimon. Olyan bénának érzem magam, semmi fontos dolgot soha nem sikerült megvalósítanom, annyi időt pazaroltam el mert valamit akartam elérni, és a végén semmit nem jelentett. Rettegek attól, hogy visszamegyek főiskolára, nem akarok az életemből még két évet eldobni. Meg akarok halni, megszabadulni az élet fájdalmaitól. Jézussal akarok lenni a mennyben. Belefáradtam abba, hogy nap mint map felébredek és azzal kell küzdenem, hogy inkább a férfiakhoz vonzódom, nem a nőkhöz. Belefáradtam abba a félelembe, hogy kiderül a saját nememhez való vonzódás. Belefáradtam abba, hogy harcolok olyan erős vágyaim ellen, amelyek számomra olyan jóknak tűnnek.
Pillanatnyilag nehezen bízok Istenben. Nem akarok föladni, tudom, hogy az nem segít. Csak annyit tehetek, hogy visszatérjek a Bibliához, és felélesztem a Tőle kapott ígéreteket, és könyörgök segítségéért.
Mert csak én tudom, mi a tervem veled - így szól az Úr -: békességet és nem romlást tervezek, és reményteljes jövőt adok neked.” (Jeremiás 29,11)
Azt pedig tudjuk, hogy akik Istent szeretik, azoknak minden javukra szolgál, azoknak, akiket célja szerint elhívott.” (Róma 8,28)
Dicsérlek, mert csodálatos módon teremtettél.” (Zsoltárok 139,14)
Hadd örüljek megint szabadításodnak! Tégy újra engedelmessé engem!” (Zsoltárok 51,12)
Ezekkel az igékkel imádkozom most. Most már nem örülök többé a szabadításomnak.
Nem tudom miért mondom ezeket. Talán azt akarom, hogy valaki tudja, mi történt. Engem megijesztett, mikor rájöttem, mire készültem. Alig telik el egy hónap, és újra támad valami hitbeli válság számomra. Valóban bízok-e Istenben, ha kétségbe vonok mindent, amit mondott nekem? Állandóan azon gondolkodom, találhatok-e boldogságot ha megszegem a parancsolatait? Azt akarom, hogy szűnjenek meg a kétségeim, de nem tudok odáig eljutni.«

A jó hír az, hogy az új főiskolája jó megy neki. Jó gyülekezetet talált, coming-out-olt barátoknak, tanároknak, és támogatják, nem bántják.
Azért fontos, hogy mindenki találjon valakit, akiben bízik, akivel megoszthatja a gondjait.
Ha valakinek haszonló tapasztalata, gondja van, írjál kommentet, vagy e-mail-t ide:
lgbthope@vekker.eu



2019. május 17., péntek

A Heterószexuális evangélium


Írta: Jackie Hill Perry
2018. szeptember 4.

Többé ne mondd a meleg embereknek, hogy Jézus heteróvá teszi majd őket, ha fordulnak hozzá!

Tudom, tudom, néhány keresztény azt hiszi, hogy csak így vezeti a meleg és leszbikus barátait a csodatevő Istenhez. A mindent (és őket) újjátevő isteni erőhöz. A jó szándékú hívők – annak érdekében, hogy bátorítsák a saját nemükhöz vonzódó (SNV) barátait, családtagjait, vagy hogy adjanak nekik látást – gyakran hírdetik ezt az evangéliumot. Ez az evangélium, viszont, nem a Jézusról szóló örömhír, hanem egy másik evangélium, az úgynevezett „heterószexuális evangélium.”

A heterószexuális evangélium olyan üzenet, ami bátorítja a SNV (vagyis meleg) férfiakat és nőket arra, hogy forduljanak Jézushoz annak érdekében, hogy heteróva legyenek, vagyis a Jézussal való találkozás biztosítja, hogy szexuálisan vonzódni fognak a másik nemhez. Ezt az „evangéliumot” gyakran szokkal finomabban hirdetik, mint azt, amit fönt leírtam. Sokszor így hangzik: „Tudom, hogy küszködsz a melegséggel. Megígérem neked, ha Jézusnak adod az életed, teljesen megszabadít téged ezektől a vágyaktól azért, mert szeret.” Vagy: „Ismerek egy pasit, aki régen meleg volt, és most megnősült. Ha Jézusban bízol, ugyanazt teszi veled.”

Kérlek, ne így használd a történetem

Az emberek gyakran használják a történetem annak érdekében, hogy azt mondják másoknak, mi legyen a megtérésük azonnali gyümölcse. Én leszbikus voltam, fordultam Jézushoz és végül férfihoz mentem feleségül, két kislányt szűltem. Szerintük, én most boldogan élek a heterószexualitás örökké áldott állapotában.


Egyértelmű, hogy a mostani életemben részesülök áldásokban, de nem voltam mindig boldog. És akkor is, ha Isten pont engem elhívott arra, hogy házassodjam, ez nem azt jelenti, hogy általában mindenkit elhív arra. Házasságom, minden nehézségével, szépségével együtt, dicsőséget szerez Istennek mert az Isten evangéliumának a jelképe (Efeszus 5,32). Viszont, nem ez a felfelsőbb dicsőség, hanem Krisztus az. Pont ezért annyira problematikus a „heterószexuális evangélium”. Jobban hangsúlyozza, hogy a házasság a keresztény élet célja, nem pedig a Jézussal való ismerkedés.

Az egyik bálványt a másikkal cserélik

Ha inkább úgy hirdetik az evangéliumot: „Fordulj Jézushoz és heteró leszel”, mint így: „Fordulj Jézushoz és kibékülsz Istennel”, akkor ne lepődjünk meg, ha az emberek egyáltalán nem találkoznak Jézussal. Ha nem Ő a megtérésük célja, akkor azt sem fogják hinni, hogy Ő a legfelsőbb célja a hitüknek sem. Csak az egyik bálványt egy másikkal cserélik ki, és azt hiszik, hogy ők attól keresztények.

A melegnek nem kell azt hallani, hogy Isten heteróvá teszi, hanem azt, hogy Krisztus az Ővévé teszi. Lehet, hogy ebben a korszakban, soha nem leszünk „egyenesek” (egyenes angolul: straight = heteró), viszont szentek lehetünk (1 Korinthus 1,30). Emlékeztetni kell másokat – valamint magunkat is – hogy Krisztus végül is magához hívja őket, annak érdekében, hogy ismerjék, szeressék, tiszteljék, szolgáljanak Neki, és örökké magasztalják Őt. Ha Ő lesz a megtérésük célja, a hitük alanya, akkor kibékülnek Istennel és a Szent Szellem által kapnak erőt minden – szexuális vagy egyébb – bűn megtagadására.

Ahogy megemlítettem az előbb, nem akarjuk, hogy az emberek csak kicseréljék a bálványokat, a hitben való járás színlelésével. Ha valaki űzni akarja a heterószexualitást, nem pedig Krisztust, ő ugyanolyan távol áll Istentől, mint valaki, aki aktívan űzi a homoszexualitást. Az új „orientációba” vetették a hitüket, kevésbé abba, hogy ismerjék az élő Istent.

Új teremtés, régi kísértések

Hogyan változtatja meg az igaz evangélium a kísértéseken? Mikor Jézus megmentett, másnap új embernek éreztem magam, ugyanakkor, ugyanolyan embernek. Még mindig nagyon vonzódtam a nőkhöz – sokféle módon, mind a mai napig is megmaradt ez. Elmentem a gyülekezetekbe, vártam a bátorítást. Vártam, hogy az evangélium erejére emlékeztessenek, a kísértéseimmel kapcsolatosan. E helyett, azt a hazugságot hallottam, hogy a „szabadulás” azt jelenti, hogy egyáltalán nem kéne tapasztalnom azokat a kísértéseket. Miután Krisztushoz jöttem, megszabadulok a régi érzésektől, amelyek engem jellemeztek.

Viszont, hála Istennek a Szentírásért. Benne azt olvasom, hogy Krisztus kísértést szenvedett mindenben, kivéve a bűnt. ( Zsidó 4,15). Képzeld el az általam érzett vígságot, mikor rájöttem arra, hogy Isten is kísértést szenvedett. És arra is, ha ez így van, hogy az Istennél való státusomat nem a kísértéseim alapján ítélem meg, hanem azzal, hogy hogyan válaszolok a kísértéseimre (1 János 3,9).

Mindenki bűnös, meleg vagy heteró egyaránt

A „heterószexuális evangélium” hatalmas csalódásnak a lehetőségét készíti el azok számára, aki Krisztusban vannak, és még mindig vonzódnak saját nemükhöz. Elsősorban azért, mert feltételezi, hogy ha Krisztushoz fordulsz, heteró leszel. Ha a saját nemhez való vonzódás jelenleg is állhatatos valóság számodra, akkor azt a következtetést vonják le, hogy még mindig ugyanaz a személy vagy – olyan személy, aki talán nem ismeri Istent valójában, mert még mindig kísért a bűn.
Ha Krisztusra nézünk, viszont, tudjuk, hogy ez távol áll az igazságtól. Akár házasságban él, akár egyedülálló, a saját neméhez való vonzódást tapasztaló keresztény nem kevésbé keresztény, mikor ez történik vele. Sőt, lehet, hogy Jézus mélyebb empátiát érez iránta. Ők olyan embereket, akiket Krisztus hívott a kegyelmének trónusához, hogy kapjanak segítséget a szükség idején – amely idő, mindnyájunk számára, minden egyes nap (Zsidó 4,16).

Isten nem azért jött elsősorban, hogy a meleg férfiak és nők teljesen heteróvá legyenek, vagyis házasodjanak össze. Krisztus azért jött, hogy kibéküljünk Istennel.

És mikor kibékít bennünket Istennel, Ő meg is elégít bennünket Istenben. És okkal is jó az a hír. Mert azt hírdeti a világnak, hogy Jézus ezért jött el, hogy minden bűnös, akár meleg, akár heteró, elnyerhesse a bűnbocsánatot, és szerethesse Istent mindörökké.


Jackie Hill Perry amerikai író, költő, hip-hop művész, és a „Meleg Lány, Jó Isten” című könyv szerzője.


Teofil kommentje: Ezt a cikket ma találtam meg, és nagyon tetszett. Én is így látom, ez olyasmit akartam kifejezni, képviselni. Az eredeti cikk itt található: https://www.desiringgod.org/articles/the-heterosexual-gospel

Привет!


Привет моим русским и украинским посетителям!
Рад вас видеть на блоге моём.
Меня интересует ваша жизнь, ваша история.
Пожалуйста, пишите мне - в разделе комментариев, или по следующему адресу электронной почты: lgbthope@vekker.eu


Próbálkozom még egyszer...